10 צמחי בית מומלצים שיכניסו לכם ירוק הביתה ואופן הטיפול בהם

97572
כתבה על צמחי בית

מדובר באקסיומה – כולם אוהבים צמחים. בית שיש בו צמחים האווירה נינוחה יותר והוא מעניק תחושה חמימה ונעימה. צמחים משמחים, הם מוסיפים יופי וחן, הם מלבבי עין, וחשוב מכך, הם גם משפיעים על בריאותנו בכך שהם עוזרים לטיהור האוויר ותורמים להרגשה אישית טובה יותר. אבל האמת היא שלא כולם נועדו לגדל צמחים. יש כאלה שעם כל חיבתם לירוק, מצליחים להרוס ולהרוג כל צמח שמגיע אליהם. אם אתם נמנים עם אותם אנשים וברצונכם לשנות את גורלכם, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם.

בחרנו עבורכם 10 צמחים לבית, והוספנו גם הוראות לאופן הגידול והטיפוח שלהם, בכדי למזער לגמרי כל קושי. הצמחים שמנינו יכולים להסתדר מצוין עם תאורה חלשה או ללא תאורה כלל ואין להם צורך בתחלופה גבוהה של אוויר, מה שמאפשר לכם למקם אותם בכל מקום בבית, גם בחדרים חשוכים או בחללים קטנים ונטולי חלונות. חלק מהצמחים שמוזכרים בכתבה אפילו אינם דורשים השקיה מרובה, כך שאם שכחתם להשקות, זה לא נורא כל כך (בתנאי שלא תהפכו את זה להרגל קבע, כן? בכל זאת, אין חיים ללא מים).
אז בואו נתחיל:

1. אגלאונמה – צמח בית יפהפייה בלי הרבה דרישות

צמח בית או צמח למשרד, בעל עלים גדולים, ירוקים ורחבים ופירות אדומים קטנים, וכיוון שאינו נזקק לאור שמש, ניתן למקמו בכל חלל או חדר, בתנאי שאין עליו אור ישיר. מקור הצמח הוא במזרח הרחוק, שם הוא נחשב לצמח מזל, כשלפי הכתמים שעל עליו, מנסים לנחש את מספרי הלוטו.

אופן הטיפול: שני מרכיבים חשובים מסייעים להתפתחותה של האגלאונמה – לחות וטמפרטורה. כפי שצוין, האגלאונמה זקוקה למעט אור ואפילו מעדיפה צל, אך כיוון שהיא אוהבת חום, מומלץ מאוד לא להשאירה בטמפרטורה הנמוכה מ-10 מעלות. מבחינת השקיה, גם כאן הדרישות אינן גבוהות. יש לשמור כי אדמת הצמח תהיה לחה ואם האוויר בבית או במשרד יבש, רצוי לרסס את העלים מדי פעם.

2. אלוורה –צמח בית מטהר אויר

האלוורה היא צמח ממשפחת הקקטוסים, שלא משמש רק כצמח נוי לבית, אלא גם סופח רעלים מהאוויר ומהווה סיסמוגרף למצב האוויר בבית, כך שבמקרה של רמות זיהום גבוהות מדי, יתפתחו כתמים חומים על עליו. בנוסף, האלוורה גם בעלת סגולות ריפוי והזנת העור בזכות הג'ל המצוי בעליה הבשרניים.

אופן הטיפול: האלוורה קלה לגידול ואוהבת שמש, לכן מומלץ למקם אותה על אדן חלון או במקום שבו יש קרינה לפחות בחלק משעות היום. יחד עם זאת, גם אם לא תספוג שמש, היא תשגשג. כיוון שהיא צמח מדברי לא מפונק, מספיק להשקות אותה פעם בשבועיים, כשלפני זה כדאי לבדוק האם האדמה שלה יבשה.

3. דיפנבכיה –צמח בית יפה תואר שאינו מומלץ לבית עם ילדים

מתוך ויקיפדיה

צמח טרופי רב שנתי בעל עלים גדולים בצבעי ירוק ולבן או ורוד וכתום. קרוי על שם הגנן הראשי של הגנים הבוטניים בוינה, יוזף דיפנבאך. הוא מתאים גם לבית וגם לחוץ ולמרות שיש לו דרישות השקיה מינימליות, קצב הגדילה שלו מהיר. שימו לב – הצמח מפריש חומר רעיל כאשר הוא נשבר כחלק ממנגנון ההגנה שלו ולכן לא מומלץ לגדלו בבית עם ילדים שעלולים להיפגע בשוגג.
אופן הטיפול: הדיפנבכיה אינה נזקקת לאור שמש ישיר ולכן אפשר למקם אותה בכל מקום בבית. יש להשקות את הצמח רק כאשר מצע האדמה שלו יבש. מומלץ לדשן את האדמה אחת לשבועיים ולרסס בקיץ מעט על העלים שלו בכדי להגביר את קצב הצמיחה.

4. ירקה –גם מטהר אויר וגם מתרבה בקלות

ירקה צמח העכבישמכונה גם "צמח העכביש" בשל צורת עליו. זהו צמח רב שנתי בעל עלווה מפוארת בגווני ירוק ולבן ופרחים קטנים לבנים. יש לו כושר הישרדות גבוה והוא נחשב לאחד הצמחים הנפוצים והקלים ביותר לגידול וליעיל ביותר בטיהור אוויר, ברמה כזו שעציץ בודד יכול להפחית את רמות הפחמן הדו חמצני בחדר ב-96% תוך 24 שעות.

אופן הטיפול: מומלץ למקם את הצמח במקום בו יש מעט שמש. לפני ההשקיה יש לבדוק את האדמה ולהשקות כשהשכבה העליונה שלו יבשה. רצוי לדשן אחת לחודש לפחות לשיפור הצמיחה. הירקה משרישה את עצמה בקלות, כך שכאשר העלים שלה כבר נשפכים מהעציץ, ניתן להעביר לעציץ חדש והיא כבר תעשה את העבודה לבד.

5. כמדוריאה – צמח בית כמו בקטלוגים לעיצוב פנים

דקל ננסי עמיד וחזק ביותר. הכמדוריאה הוא צמח רב שנתי ירוק שמתאים לאיזורים מוצלים בבית או במשרד. מוצאו של הכמדוריאה הוא טרופי, ולכן הוא אוהבת לחות וטמפרטורות גבוהות. קצב הצמיחה של הצמח מהיר והוא בעל מראה צפוף.
אופן הטיפול: הכמדוריאה רגיש לשמש, ולכן מומלץ למקם אותו בבית באיזורים בהם אין קרינה ישירה, ובחוץ באיזורים מוצלים. יש להשקות רק במידה והאדמה יבשה ולהשאיר אותה לחה כל הזמן, אך להיזהר מהשקיית יתר. כדאי לשתול את הצמח בקרקע מנוקזת ואוורירית ולדשן אחת לשבועיים בכדי להגביר את קצב הצמיחה.

6. סנסווריה – המתנה שלא מפסיקה לתת

צמח בית מטהר אויראו בכינויו "לשון החותנת", הוא צמח נוי מתורבת בעל מראה מרשים, שמתאים כמעט לכל מקום וידוע כמטהר אוויר יעיל במיוחד. לצמח זה יש מעל 300 זנים שונים ברחבי העולם, החל מקטנים ונמוכים מאוד ועד כאלה שיכולים להגיע לגובה אדם. עלי הצמח בשרניים ואוגרי מים ומגיעים במגוון צבעים וצורות.
מקורו של הצמח באפריקה המערבית, והוא יכול לשרוד בתנאים קיצוניים לתקופות ארוכות, לכן הוא נחשב לאחד הצמחים העמידים והלא תובעניים. הוא קל לטיפול, חסכוני במים ויכול לצמוח ולשגשג בחדר יבש, מאובק, מואר יותר או פחות.
אופן הטיפול: ניתן למקם את הסנסווריה במקומות בבית שיש בהם מעט אור או בגינה תחת עצים ושיחים גבוהים יותר. אין צורך להשקות באופן תכוף, רק כשהאדמה יבשה, אך יש לוודא כי ניקוז השורשים תקין.

7. ספטיפיליום – גם פרחים פורחים בבית

צמח בית פרחוני מתאים לחדרי אמבטצמח לבית או למשרד שמושלם למתחילים. הוא מרהיב ביופיו, יש לו פריחה לבנה ועלים גדולים וירוקים שמסוגלים להחזיק מעמד גם בתנאי אור קשים. הספטיפיליום, הידוע בכינוי "ליליית השלום", משמש לטיהור האוויר. יש ביכולתו להסיר ממנו טוקסינים, כמו בנזן ופורמלדהיד ואפילו נבגי עובש. לכן הוא מתאים במיוחד לחדרי אמבטיה לחים, למטבחים ולחדרי כביסה.

אופן הטיפול: את הספטיפיליום מומלץ למקם במקום מואר, אך ללא קרינת שמש ישירה. כל מה שצריך כדי לגדל אותו היא מנת מים גדושה מדי פעם, כזו שתשמור על האדמה שלו לחה באופן תמידי. בכדי למקסם את יכולות הטיהור שלו, רצוי לנקות את עליו מאבק באופן קבוע.

8. פילודנדרון – צמח בית מרשים ועמיד במיוחד

כתבה על צמחי בית קלים לגידול ותחזוקהצמח טרופי עם עלים בצורת לב, עמיד מאוד ויכול לשרוד בתנאים קשים. לצמח זה יש מעל 700 זנים והוא נחשב קל לטיפול ודקורטיבי.

אופן הטיפול: הפילודנרון זקוק לטמפרטורה גבוהה, אך כיוון שרגיש לשמש, יש למקמו באזור מוצל ללא קרינה ישירה. יש להשקות מדי פעם, אך לשמור על אדמה לחה ולהימנע מרטיבות והצפה שלו. מומלץ גם לנקות את עליו מאבק באופן סדיר.

9. קיסוס החורש – צמח מטהר יעיל ביותר לגידול ביתי בקלות

קיסוס החורש צמח בית קל לגידולמוכר גם כ"קיסוס הדרה", הוא צמח רב שנתי מטפס וחזק, שמקורו באירופה ובמערב אסיה. הוא יפהפה ומגיע במגוון צורות וצבעים, וכיוון שהוא קל מאוד לגידול ומתאקלם בקלות בכל מקום, אפשר לגדלו בחוץ, בסמוך לקירות ולסלעים אליהם הוא נצמד, או בעציץ בבית, עומד או תלוי. הקיסוס נחשב לצמח המטהר היעיל ביותר מבין הצמחים והוא סופג מינים רבים של חומרים מזיקים.

אופן הטיפול: קיסוס החורש זקוק לאור שמש חלקי ולטמפרטורות מתונות עד קרירות (10-22 מעלות), כך שמומלץ למקמו באזור הקריר ביותר בבית, עדיף כזה שכן מגיע אליו אור שמש. יש להשקות אותו ברמה מועטה, רק כשהשכבה העליונה מתייבשת, ולדשן אותו אחת לשבועיים על מנת להעצים את קצב צמיחתו ואת יופיו.

10. קלתיאה – תוסיפו צבעים לבית!

קרדיט: ויקימדיה

צמח בית חזק, עמיד ומרשים בעל עלים ייחודיים שמגיעים במספר צבעים (ירוק, לבן ואדמדם). הקלתיאה יכולה לשרוד גם במקום ללא אור רב. מקורה באמריקה הדרומית, שם משתמשים בעליה הרחבים כצלחות אורז. בריאותה של הקלתיאה ניכרת בעליה – צמח בריא ניחן בעלים רבים ובורקים.

אופן הטיפול: מומלץ למקם את הצמח באזור מואר בבית, אך ללא קרינת שמש ישירה ושתהיה בו זרימת אוויר. ניתן גם למקמו בגינה במקום מוצל, אך לא קר. אין צורך להשקות את הקלתיאה לעיתים תכופות, כיוון ששורשי הצמח רגישים לעודפי מים. לפני ההשקיה כדאי לבדוק אם המצע יבש, ולהשקות רק במידה וכן. דישון בחודשי הקיץ החמים וחיתוך של העלים היבשים או הצהובים, יעודד צמיחה והתפתחות.

באדיבות אתר טוב תודה
לקריאה נוספת על עיצוב ותכנון גינות פרטיות

2 תגובות

השאר תגובה