5 המזיקים הנפוצים ביותר בגינה ואיך להדביר אותם בשיטות אורגניות

5897
כנימות עלה ירוקות - מזיקים בגינה
small aphid on a green leaf in the open air .

מזיקים כשמם כן הם – מזיקים. הם אורחים לא רצויים בגינה שקשה מאוד למנוע את הגעתם, וברגע שהם כבר מתמקמים בין הצמחים קשה מאוד גם להיפטר מהם. אך זאת כמובן רק אם לא יודעים איך לעשות את זה, ואם כבר להיפטר מהם, אז עדיף בדרכים טבעיות שיעשו כמה שפחות נזק לגינה, לכם ולסביבה.

כדי לחסל את המזיקים בשיטות טבעיות צריך להשתמש בחומרים אורגניים. אלו הם למעשה חומרים שאינם מזיקים לסביבה, ותאמינו או לא, אבל יש לכם הרבה חומרים שכאלה בביתכם, בעיקר במטבח. אז רוצים לדעת איך לנקות את הגינה שלכם ממזיקים לא רצויים? לפניכם רשימה של 5 המזיקים הנפוצים ביותר בגינות בישראל, יחד עם שיטות ההדברה האורגניות המומלצות ביותר נגדן.

הדברה של צרעות

 1. צרעות

הצרעה נחשבת לחרק מעופף שאיש לא היה רוצה לראות בגינתו, אף על פי שהיא מסייעת להרחיק מזיקים אחרים, אולם אין אחד שהיה רוצה לשמור עליה בקרבתו. אם צרעות הקימו קן בגינתכם יתכן שתהססו לשהות בה מחשש לעקיצה, ואם אתם נוהגים לארח ולהגיש ארוחות מדי פעם בגינה, היו בטוחים שגם הצרעות יבואו לסעוד ללא הזמנה. 

אז מה אפשר לעשות נגדן? את הקן צריך לאטום ולסלק בעזרת מדביר מקצועי, אך עד שזה יקרה תוכלו להכין לעצמכם מלכודת מאולתרת שתמשוך את הצרעות ביעילות רבה:

 • קחו בקבוק גדול וחצו אותו לשתיים. 
 • כעת עליכם למלא את החלק התחתון של הבקבוק במים ובפיתיון. בכל עונה הצרעות יימשכו לפיתיון אחר, לכן בחודשי האביב העדיפו לשים בתוך הבקבוק חתיכת בשר, ואילו בחודשי הקיץ והסתיו העדיפו למלא את הבקבוק עם ריבה, סוכר או מיץ פירות.
 • אם יש דבורים בגינתכם שברצונכם שלא להזיק להן, הוסיפו מעט חומץ לפתיון שבמלכודת.
 • הניחו את החלק העליון של הבקבוק על החלק התחתון כשהוא פונה כלפי מטה, ללא הפקק.

הצרעות שייכנסו למלכודת כדי לטעום מהפיתיון יילכדו בה ולא יצליחו לצאת, ואתם תקבלו קצת שקט מהחרקים המעופפים האלה. 

 1. נמלים

  נמלים בגינה
  הדברת נצלים בגינה בעצמך

הנמלים אולי נחשבות למזיקים, אך קשה להגיד באופן חד משמעי כי הן רעות לגינה שלכם. למעשה, בדיוק כמו מזיקים אחרים ברשימה זו, נמלים יכולות לסייע לכם להרחיק מזיקים אחרים מהגינה, אך אם הן מתרבות ללא בקרה ומתחילות לפלוש לתוך הבית – כאן מתחילה כבר בעיה. אז איך מרחיקים את הנמלים מהגינה בדרכים טבעיות ושולטים באוכלוסייתן? ובכן, יש 3 שיטות שיעזרו לכם בכך:

אבקת קינמון – אמנם לא מדובר בשיטה זולה כל כך, משום שתצטרכו הרבה ממנה, אך פיזור אבקת קינמון רחבי הגינה תעזור לדחות את הנמלים מלהגיע לאזורים מסוימים בה. תצטרכו ליצור תלים גבוהים מספיק כך שהנמלים יצטרכו לטפס עליהם כדי לעבור אותם, ותראו שהן יסרבו לעשות זאת. השיטה הזו עובדת הן על נמלים רגילות והן על נמלי אש.

אדמה דיאטומית – מדובר במינרל שמשמש אפילו מדבירים מקצועיים להדברת חרקים. אף על פי שהחומר קטלני מאוד לחרקים, הוא לא מזיק כלל לאדם, ותוכלו לפזר ממנו בנדיבות ברחבי הגינה כדי לצמצם את אוכלוסיית הנמלים שבה.

תערובת של קורנפלור, בורקס ודבש – הקורנפלור יוכל גם לבדו להפחית את אוכלוסיית הנמלים, אך לא לחסל את כולן, וייקח לו די הרבה זמן לעשות את עבודתו. הבורקס שתוסיפו לו לעומת זאת ישמש כרעל שהנמלים ייעכלו ושיחסל אותן מבפנים, בעוד שהדבש הוא מה שימשוך אותם אל הפיתיון וינטרל את טעם הבורקס. עם הרבה מזל, הנמלים ייקחו את הפיתיון הזה אל המלכה, היא תאכל ממנו, תמות בעצמה ואז כל הקהילה שלהם תיעלם מגינתכם.  

 1. עכבישים
  הדברה של עכבישים בגינה

תאמינו או לא, אבל גם עכבישים יכולים להיות חברים טובים עבורכם בגינה, זאת מכיוון שהם מסוגלים לחסל בה מזיקים אחרים. עם זאת, הם בהחלט יכולים להוות מטרד אסתטי לא קטן עם כל הקורים שהם מפזרים בגינה, מה גם שלא מעט אנשים מפחדים מהם – אולם תמיד בצדק. כל עוד הם לא באמת מטרידים אתכם, עדיף שתעזבו אותם לנפשם, אך אם אתם באמת רוצים להיפטר מהם, תוכלו לעשות זאת בעזרת שמן אתרי.

יש שיגידו לכם שרק שמן אתרי מנטה מסייע לחסל עכבישים, אך למעשה כל אחד מהשמנים הבאים יכול לעזור בכך: 

 • מנטה
 • ציטרונלה
 • לבנדר
 • אקליפטוס
 • עץ התה
 • קינמון
 • הדרים

כל אחד מהם יחסל את העכבישים מיד במגע, וכל מה שתצטרכו לעשות זה לרסס את העכבישים או את האזורים שאליהם הם מגיעים לרוב. שימו לב שמספיקה טיפה קטנה של שמן כדי לחסל את המזיק, וחשוב מאוד שתדללו את השמן במים כדי שלא יזיק לצמחים שבגינתכם כשתרססו אותם – במיוחד עצים.

 1. חלזונות וחשופיות
  הדברת חשופיות בגינה

חלזונות וחשופיות אולי נראים כמו יצורים מנומנמים שלא ממש מזיקים לגינה, אך למעשה הם ניזונים מכל חלקי הצמחים, ולכן כשהם מציפים את גינתכם תוכלו לראות חורים על העלים, הגבעולים ואף עלי הכותרת של הפרחים שאתם מגדלים. אז איך נפתרים מהן? זה פשוט – תנו להן לאכול סובין! 

פזרו סובין ברחבי גינתכם, והחלזונות יימשכו אליו ויזללו אותו בהנאה. מה שהן לא יודעות זה שהסובין יגרום להן לגופן להתנפח ולהתייבש, מה שימנע מהן את היכולת לברוח למקומות מסתור, ואז הציפורים שמגיעות לגינתכם בחיפוש אחר מזון יוכלו לזלול אותן בהנאה. רק ודאו שהסובין לא יירטב כשאתם משקים את גינתכם, משום שאז הוא לא יהיה יעיל כלל.

 1. כנימות עלה

  כנימות עלה ירוקות - מזיקים בגינה
  כנימות עלה – החטיף האהוב על הנמלים

   לא משנה אם אתם מטפחים חצר ביתית קטנה או גינת ירק גדולה, סביר מאוד להניח שבשלב כזה או אחר תקפו את הצמחים שלכם כנימות העלה. מדובר בחרקים קטנטנים שמגיעים בצבעים שונים, אך כולם מזיקים באותה מידה. הכנימות האלה נצמדות לחלקו האחורי של העלה, לבסיס הגבעולים, לעלי כותרת, לפירות ואף לשורשים, ועושים נזק רב שיכול להרוס צמחים שלמים. 

למזלכם יש הרבה דרכים לחסל אותן בשיטות ביתיות, והנה כמה מומלצות:

מים וסבון – הכינו תרסיס ביתי על ידי ערבוב כמה כפות סבון נוזלי עם כמות גדולה של מים (דלי שלם), העבירו את התערובת לבקבוק תרסיס ורססו על חלקי הצמחים שנגועים בכנימות עלה. ודאו לרסס בעיקר את חלקיו התחתונים של הצמח, שם הכנימות משאירות ביצים. הסבון יסייע להמיס את שכבת המגן החיצונית בגופן של הכנימות, ובסופו של דבר הן ימותו.

שמן נים – התרכובות האורגניות שבשמן הנים מסייעות לחסל לא רק כנימות עלה, אלא גם חיפושיות, נמלים, פטריות וסוגים רבים של זחלים. עם זאת, השמן עלול לפגוע גם בחרקים אחרים שמועילים לגינתכם, לכן נסו שיטות אחרות לפני שתשתמשו בו. דללו את השמן בכמות גדולה של מים והכינו תרסיס, או רכשו תרסיס שמן נים מוכן.

שמנים אתריים – צרו לעצמכם תערובת של מים ו-4-5 טיפות שמן אתרי מנטה, ציפורן, רוזמרין או תימין. ערבבו היטב ורססו את חלקי הצמח כדי להיפטר מכנימות עלה בכל שלב בגלגולן. 

המאמר מוגש באדיבות אתר המדביר שמציל – שירותי הדברה בפריסה ארצית

 

3 תגובות

 1. כל הכבוד על המידע שיאפשר לי לרצוח בהנאה ובהצלחה את כל היצורים הללו, תוך יסורים ואם יתמזל מזלי, אצליח לראות את זה קורה בלייב!

 2. הופיעו לי באדנית שיכבה צהובה רכה.על האדנית ועל הגבעול של הגרניום,צלווה בריח של דשא.במה מדובר?

השאר תגובה