מדריך: בדיקות ותיקונים לאדמת השתילה הביתית שלנו

5029
מדריך דישון גינה ביתית לגידול ירקות

כשזה מגיע לבריאות הגינה שלך – הכנת האדמה היא אולי השלב הקריטי ביותר. כל צמחי הירק זקוקים לאדמה עשירה באלמנטים תזונתיים ולפעמים האדמה שלנו זקוקים לעזרה מאיתנו, המדריך הזה כולל טיפים להעשרת אדמת שתילה לקראת גינה ביתית בריאה ומניבה.

בידקו את האדמה

בידקו את האדמה שלכם. התוצאות יחשפו בפניכם את רמת החומציות, זרחן, סידן, אשלגן, מלחים מסיסים, מרקם הקרקע ועוד. יחד עם זאת הבדיקה לא תגלה מחלות, מזיקים או שאריות כימיות. ערכה לבדיקת אדמה ניתן למצוא במשתלות ובחנויות הגידול.

אזנו את רמת הPH

השיגו את רמת הPH הרצויה לקרקע. רמת חומציות גבוהה מאוד או נמוכה מאוד עלולה לגרום למחסור תזונתי אצל הצמחים שיכול להתבטא בקמילה, מחלות ואף מוות. ערכו הניטרלי של הPH עומד על 7, כאשר הפעילות המיקרובית בשיאה ושורשי הצמחים בקליטה מקסימלית לרוב כאשר רמת החומציות (PH) נעה בין 5.5 ל – 7.

הוסיפו חומרים אורגנים לאדמה. זה ישפר את המבנה, ישחרר אט אט אלמנטים מזינים ויגדיל את הפעילות המיקרובים.

דעו מה ה – N.P.K שלכם

האלמנטים המרכזיים בהזנת הצמחים הם חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן (K). היסודות הללו זמינים בדשנים כימיים / סינטטים (המדדים רשומים על גבי אריזות הדשנים) ובתוספי אורגנים כפי שמוצע כאן:

חנקן (N) מקדם צמיחה חזקה של גבעולים ועלים וצבע ירוק כהה כמו בברוקולי, כרוב, ירוקים, חסה ותבלינים. הוסיפו הפרשות ישנות לאדמה ואלפאפא או קמח דם על מנת להעלות את רמות החנקן.

זרחן (P) מקדם היווצרות שורשים וצמיחה מהירה, כולל פריחה, יצירת פרי וזרעים. זה חשוב בעיקר למלפפונים, פלפלים, עגבניות, קישואים וכל צמח שמוציא פרי לאחר הפריחה. מומלץ להוסיף קמח עצמות או מחצבי פוספט להעלות את רמת החנקן בקרקע.

אשלגן (K) תפקידו לקדם את היווצרות השורש במהירות, ליצור עמידות למחלות ומצבי קיצון ולשפר את הטעם של הפרי. הוא הכרחי לגזרים, צנוניות, לפת, בצל ושום. הוסיפו חוואר, אפר עץ או אצות על מנת להגדיל את כמות האשלגן.

נסו להמנע מדישון יתר כימי או סינטטי משום שפעולה כזו עלולה לפגוע בשורשי הצמחים ו/או להפחית את זמינותם של אלמנטים מזינים אחרים. בנוגע לדישון האורגני, כמעט בלתי אפשרי להגזים עם דשן אורגני, אך יחד עם זאת צריך הסיכונים בדישון אורגני.

תיקוני אדמה

אם יש לכם אדמה חרסית, הוסיפו חול גס (לא חול ים), קומפוסט וכבול

אם יש לכם אדמה חולית הוסיפו חומוס, צואה מיושנת, כבול או נסורת עם תוספת חנקן. ניתן גם להוסיף אדמה כבדה על מנת להיטיב עם הקרקע

אם יש לכם אדמת סחף הוסיפו חול גס (לא חול ים) או חצץ וקומפוסט או גללי סוסים שנרקבו היטב מעורבבים עם קש טרי

 

במידה ואתם גגנים מתחילים מומלץ להעזר במדריך: תכנון גינת ירק ביתית למתחילים

 

השאר תגובה