9 דרכים פשוטות להפטר מהעשבים השוטים בגינה אחת ולתמיד

74813

כששאלנו את החברים בעמוד הפייסבוק שלנו מה התסכול הכי גדול שלהם בגינה, התשובה השכיחה ביותר שניתנה הייתה "עשבים, עשבים… עשבים". ובכן, לא יכולנו לשלא לתת מענה פרקטי ויעיל לבעיה השכיחה הזו, אז הנה לפניכם 10 דרכים להפטר מהעשבים השוטים בגינה אחת ולתמיד.

הערה: לפני שאתם מסלקים את עשבי הבר בגינתכם בידקו אם אין הם אינם אכילים או בעלי תועלות רפואיות. לפעמים מסתתרים לנו מתחת לאף כמה פלאים אמיתיים שלא זיהינו.

פשוט, מים רותחים

מים רותחים על עשבים שוטים
קרדיט:
Scott Akerman

אם יש לכם עשבים מעצבנים שצומחים בצידי השבילים או בגבולות מיטות הגידול שלכם, הדרך המהירה לחסל אותם היא על ידי שפיכת מים רותחים ישירות על הצמח. אם תדייקו, המים יספיקו להתקרר עד שיגיעו לאדמה ולשאר הצמחים שבקרבת מקום. אם האדמה מלאה זרעים ונבטוטים, שיפכו עליה מים רותחים וצמיחתם תעצר.

גרשו את העשבים עם 'מלח מים'

איך להרוג עשבים בגינה
קרדיט: wikipedia

 

אם יש לכם אזור בגינה שאינכם מעוניינים שיצמח בו דבר וברצונכם להפטר מהעשבים השוטים שגדלים בו, באפשרותכם להביא לרתיחה 2 כוסות מים עם כוס מלח אחת ולשפוך את הנוזל ישירות על הצמחים ועל האדמה.
ניתן גם לפזר את המלח ישירות על העשבים או הצמחים הלא רצויים ולרסס עם מים או לחכות לגשם הבא. העשבים לא יחזרו בקרוב.

שימו לב שאינכם מגזימים עם המלחת האדמה, שימוש מוגזם בשיטה זו עלול להשפיע על צמחים אחרים בסביבה ואף על מי התהום.

חיפוי בעזרת עיתונים וקש

חיפוי בעזרת עיתונים וקש
קרדיט: freshorganicgardening

שטיח של עיתונים מונע מקרני האור ומחמצן להגיע לאדמה וחונק עשבים שכבר נבטו ומונע חדשים מלגדול. אם אתם מקימים מיטות גידול פזרו את העיתונים בשכבות של 10 גיליונות, הרטיבו אותם וכסו עם 3-4 סנטימטר של קש. מעל לקש שימו עוד שכבת עיתונים ומעליה את תערובת השתילה. באופן הזה תחסלו את הזרעים והנבטים בקרקע שמתחת למיטת הגידול וגם תעשירו אותה עם השכבות שנרקבות באופן אורגני.

מומלץ להוסיף שכבות חדשות אחת לעונה.

במקום לזרוק, לחפות.

צמיחת עשבי בר במיטת גידול
קרדיט: backyardgardening.net

מצעים ישנים, שטיחים משומשים, קרטונים – פיזור פריטים חסרי ערך כמו אלה בגינה שלכם בין שורות הגידולים או בדרכי הגישה ימנעו מהעשבים להתפתח בגינתכם לאורך תקופה, מומלץ לכסות גם בקש.

הדברת עשבים באמצעות אקונומיקה

אקונומיקה משמשת כהדברה בגינה
קרדיט: thehairpin

אקונומיקה היא מצרך שקיים בכל בית כמעט והיא נחשבת רעילה מאוד ומסוכנת בשימוש לא נכון, אך דווקא תכונות אלה הן שעושות אותה שימושית למדי כשזה מגיע להדברת עשבים באזורים מסויימים. ערבבו מים ואקונומיקה בשפריצר והשפריצו ישירות על הצמחים הלא רצויים או שיפכו מעט מהנוזל באזור באדמה ממנו הם צומחים; לאחר יום – יומיים תוכלו לעקור את הצמחים בקלות והם לא יחזרו בתקופה הקרובה.

שימו לב שאינכם מגזימים / שופכים על צמחים רצויים או בקרבתם / שופכים על הדשא, חבל.

חומץ (זהירות על הצמחים הסמוכים)

הסרת עשבים בגינה
לפני ואחרי ריסוס חומץ / קרדיט: freshorganicgardening

החומצה האצטית בחומץ 5% הוא נוזל מייבש ה'מוצץ' את החיים מתוך עלי הצמח. הוא הרסני במיוחד עבור צמחים צעירים עם שורשים לא מפותחים.

בכדי להיפטר מהעשבים השוטים, רססו את הצמחים בתחילת העונה, או באמצע שלב הפריחה (לפני הוצאת הזרעים) בתרסיס חומץ לבן או חומץ תפוחים. כוונו לתחתית הצמח ומרכזו בכדי לכסות גם את העלים וגם לגרום לתרסיס להיספג באדמה ולהגיע לשורשי הצמח. שימו לב למזג האויר, אם ירד גשם ביום-יומיים לאחר הריסוס, יש צורך לרסס בשנית.

לפני הריסוס כסו צמחים אכילים מכיוון שהחומץ יהרוג כמעט כל צמח או לחלופין חיתכו תחתית של בקבוק 2 ליטר וכסו איתו את העשב. רססו את תרסיס החומץ דרך פיית הבקבוק וכך תמנעו ריסוס של צמחים סמוכים המיועדים לאכילה.

צ'ייסר וודקה סבון ומים

וודקה סבון ומים כקוטל עשבים לגינה
קרדיט: en.wikipedia.org

בכדי ליצור קוטל עשבים מהיר וקל, ערבבו 30 מיליליטר (צ'ייסר) וודקה עם מספר טיפות סבון כלים נוזלי, וכ2 כוסות בבקבוק ריסוס.
רססו את התערובת על עלי העשב עד שהתרסיס נוזל מהעלים. יש לרסס בצהרי היום ביום שמשי, משום שהאלכוהול מפרק את הכיסוי השעוותי על עלי הצמח ומשאיר אותם רגישים להתייבשות באור שמש, זה לא יעבוד בצל.

סודה לשתיה \ אפיה

איך קוטלים עשבים בגינה באופן אורגני
סודה לשתיה כקוטל עשבי בר

סודה לשתייה, המכונה גם סודיום ביקרבונט, היא דרך יעילה לחיסול עשבים שוטים בעזרת הגדלת המליחות.

צמח שנחשף לכמות גדולה של מלחים אינו יכול לשרוד; העובדה הזו בהחלט יכולה להוות בעיה גם לצמחים שאינם עשב, אך הבעיה פחות חמורה באיזורים עם אקלים בעל רמה גבוה של לחות וגשמים, מכיוון שגשם שוטף את המלחים מהאדמה.

רססו את את העשבים בכל חודשי השנה, במינון של כפית סודה אחת לכל צמח, יש לכסות בתרסיס את כל הצמח, כולל העלווה, עם דגש על גזע הצמח.

מחפשים דרך בטוחה למנוע צמיחת עשבים בסדקי השבילים בחצר או באזור החניה? פזרו חופן של סודה לשתייה על הרצפה ופשוט טאטו אותו לסדקים. הנתרן הנוסף יעשה את האדמה להרבה פחות מסבירת פנים לעשבים.

סבון נוזלי

מים וסבון מרוססים על צמח גורמים לו לקמול ולמות תוך מספר ימים
רססו מים עם סבון על העשבים השוטים

ערבבו כ -5 כפות של סבון נוזלי ב1 ליטר מים. ורססו את הנוזל על העשבים השוטים, הצמחים ימותו תוך מספר ימים בודדים.

דברים שחשוב לדעת לפני תחילת השימוש

בנוסף לרשימה הזו ניתן לשלב בין מגוון החומרים המצויינים בכדי להפיק קוטלי עשבים בעלי השפעה חזקה יותר.
לדוגמא, ניתן לשלב מים רותחים עם מלח או חומץ (או שניהם) אקוומיקה וסבון נוזלי, וכו'.
השתמשו בשכל הישר בזמן שילוב הכימיקלים בכדי לוודא שאין תופעות לוואי לא רצויות ומגנו עצמכם על ידי לבוש ארוך, זהירות והמנעות מנשימת החומרים הללו.

מומלץ להוסיף כמה טיפות סבון כלים נוזלי לנוזל הריסוס בכדי להגביר את ייעילותו. הסבון עצמו אינו מזיק לעשבים, אך הוא פועל כמעין חומר מדביק ויעזור לחומר ההדברה שלכם להידבק טוב יותר לעלי הצמח.

מאחר שרוב קוטלי עשבים תוצרת בית הם קוטלי עשבי הכל או כלום, ייתכן שתרצו להשתמש במגן קוטל עשבים במקביל לשימוש בהם כדי למנוע תרסיסים וכתמים על צמחים רצויים; לדוגמא כפי שכתבנו קודם, חיתכו תחתית של בקבוק 2 ליטר וכסו איתו את העשב, רססו את תרסיס החומץ דרך פיית הבקבוק וכך תמנעו ריסוס צמחים המיועדים לאכילה. השתמשו בקופסת קרטון בכדי להגיל את שטח הריסוס המיועד.

בכדי לרסס עשב אחד גדול באמצע צמחים רצויים, יש לחתוך חור קטן בשקית פלסטיק גדולה. הניחו את הפלסטיק מעל העשב, ומשכו את העלים דרך החור. רססו את הנוזל הדברה שלכם בזהירות על עלי הצמח והסירו את הפלסטיק רק לאחר שהנוזל קוטל הצמחים התייבש עליו. יש לוודא שהנוזל אינו מטפטף על הצמחים הרצויים.
אם נוזל הריסוס בכל זאת בא במגע עם צמחים רצויים, יש לשטוף אותם מיד במים.

עשבים מסוימים פיתחו שכבות חיצוניות שיכולות להתנגד לקוטלי עשבים. שפרו את חדירת קוטל העשבים על ידי ריסוק או קימוט של עלי הצמח לפני הריסוס. אם אתם מרססים חלקה של עשבים, הכו בצמחים עם מקל במבוק כדי לקרוע את עליהם לפני הריסוס.

 

15 תגובות

 1. זה יהיה קצת מסריח, אך גם שתן הוא קוטל עשבים מצויין! אחוז החומציות הגבוהה אשר יש בשתן קוטל עשבים/צמחים בצורה תמידית!
  כמובן רצוי להשתין ישירות על הצמח, ולאחר כמה ימי השתנה רצופים מגלים שהצמח עליו השתנו, מת!
  הסיבה לכך שרצוי עמה ימים ברציפות, היא בעצם להגיע למצב אשר בו השתן לא רק יספג באדמה, אלא יגיע גם לעומק השורשים!

   • האמת? גיליתי את זה במקרה 🙂
    ואני בכלל מעדיף להפוך את האדמה עם קלשון, שהעשב ירקב בתוך האדמה, ועל ידי כך יהפוך לקומפוסט טבעי…
    אבל, כל אחד והיכולת הפיזית שלו 🙂

 2. היי,
  רציתי לשאול, מה הפתרון כשהעשבים השוטים גדלים בתוך הדשא? אני לא רוצה לפגוע בדשא.. מה עושים?

  • במקרה הזה הדרך הטובה ביותר תהיה כנראה הדרך הישנה – עקירה ידנית מהשורש. עדיף לפני שהעשבים השוטים מגיעים לשלב הזרע.

  • כמו כן אפשר לפזר את הפתרון הדברה ישירות על עלי העשבים ולהימנע מפיזור על הדשא.
   אפשר להיעזר גם בברנר ולשרוף את מרכז העשב השוטה ובכך למנוע ממנו לצמוח, כמובן שיש לדאוג לאמצעי זהירות ולא לעשות זאת בימי קיץ.

 3. מה לכל הרוחות עושים נגד נצרי במבוק שהתקבצו לממדי 3 מטר אורך על מטר ? גובה הנצרים לבד הוא 60 סמ.משהו הזוי אין מצב להכניס מחפרון לשם ולא הצלחנו בשום דרך רגילה להזיז לו יותר מידי כולל מכות קילשון ומקושים עם תנופה .איך מתפטרים מזה אחת ולתמיד זה הורס לי מחסן וצנרת ..גם מה שיורד צומח תוך יומיים כאילו לא הזעת ולא עשית כלום

  • קודם כל, תנחומינו;) אתה עכשיו מתמודד עם אחד הצמחים השתלטניים והעקשניים ביותר, בעל צמיחה כה מהירה ויכולת התפרסות שיכולה להפוך כל חלקה פנויה ליער.
   המאבק מול הבמבוק מצריך תהליך שכולל עדירה עמוקה מסביב לאזור הבמבוק שברצונך להסיר, להפרידו פיזית משאר הגינה, גם כדי למנוע השתלטות נוספת וגם בשביל להסיר אותו שלב אחר שלב מהשורש. ככל שאתה עודר מסביב לבמבוקים, התחל לעדור כלפי פנים את הבמבוקים עצמם כולל השורשים, עד כמה שניתן. השאר את הבור שיצרת ותן לנצרים לצמוח כך שיראו לך היכן נותרו עוד שורשים. כשהנצרים צומחים, כסח אותם ועקור מהשורש עם את חפירה. מדובר למעשה בדילול מאסיבי של הבמבוקים שבסופו מומלץ לפרוס בד או משטח עמיד כלשהו שיכוסה באדמה, אשר תפקידו לחסום את אפשרות הצמיחה לשורשים שאולי נותרו.
   אלו קישורים למדריכים באנגלית שיכולים לעזור לך. בהצלחה!
   https://www.youtube.com/watch?v=07BmfKmwba8
   http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Bamboo

 4. אני מקימה עכשיו גינה ,אין בה עדיין צמחים ויש בה עשביה. עלי למלא עוד כ 10סמ עד 30 סמ אדמה .
  האם האקונומיקה או החומץ הסבון ושאר הדברים הרשומים מחסלים גם את בנק הזרעים שבאדמה ?
  האם הם מרעילים את האדמה ?
  האם הם מזיקים לגור כלבים ?
  האם הם יעילים כמו ראונד אפ ?
  כמה זמן אחרי הריסוס אפשר להפוך את האדמה ?
  תודה רבה

 5. שלום רב איך ניתן להדביר עשבים שוטים נמלים וג'וקים בלי להזיק ולהרעיל כלבים חתולים ובע"ח נוספים שמבקרים בגינה? תודה

 6. אצלי העשבים גדלים במקום ששם שתלתי פרחים וצמחים אחרים. האם השיטות האלו של חומץ, מלח וכו' מזיקות לאדמה ולצמחים אלו? אם כן איך ניתן להתמודד עם העשבים מבלי להזיק לשאר הצמחים ולאדמה?

 7. שלום,
  העשבים בחצר שלי גדלים מתחת לבלטות ויוצאים לכיוון החצר של השכן שנמצאת במפלס מתחתי. השורשים החלו להרים את הבלטות שלי. מה ניתן לעשות במקרה הזה?

השאר תגובה